Postanowiłam tematy do bloga czerpać na bieżąco z mojej praktyki, tak się ostatnimi czasu działo, iż częstymi Pacjentami byli Ci z problemami z bólem barku. Postaram się przedstawić ten temat z perspektywy medycyny zachodniej oraz nakreślić rozwiązanie problemu z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej.
Zgodnie z regułami medycyny zachodniej najczęściej wyróżnia się trzy typy bólu:
BÓL RECEPTOROWY (NOCYCEPTYWNY)
Jest on wynikiem aktywacji receptorów czucia bólu na skutek miejscowych uszkodzeń. Zgodnie z regułami medycyny chińskiej zdiagnozowalibyśmy wówczas miejscowy zastój Krwi (krwiak, obrzęk) oraz Zastój Qi. Pełna diagnoza obejmuje również informację, które meridiany zostały dotknięte. Stawiamy ją wspomagając się:
- palpacją (badaniem dotykowym)
- badaniem zakresu ruchu, obejmującym też promieniowanie bólu do innych części ciała.
Słysząc o bólu barku w pierwszym momencie zapewne myślimy o bólu nocyceptywnym, gdyż statystyki pokazują, iż jest najczęstszym rodzajem dolegliwości. Przewlekłe bóle mięśniowo-szkieletowe zazwyczaj zalicza się także do tego rodzaju bólu.
Jeśli jednak Pacjent podczas wywiadu stwierdza: mam ból barku od 1,5 roku, badanie RTG nie wykazało zmian patologicznych, badanie USG wykazało drobne zwyrodnienia, ale to normalne w tym wieku i nie powinny być one przyczyną bólu. Na przestrzeni tego czasu odbył także kilka zabiegów fizjoterapeutycznych, po których czuł ulgę w od 5% do 10% oraz ból szybko powrócił w pełnym wymiarze. Wówczas możemy mieć do czynienia z:
BÓLEM PSYCHOGENNYM, BÓLEM SOMATYCZNYM
Mówimy potocznie, iż emocje „kumulują się” np. między łopatkami. Przebyta trauma oraz przewlekły stres mogą prowadzić do stanu zapalnego w całym ciele, w tym w górnej części układu mięśniowo-szkieletowego. Medycyna chińska w swym ujęciu holistycznym wie, iż nasze ciała są zarówno źródłem, jak i miejscem przechowywania emocji. Mówi o tym także koncepcja PANCERZY MIĘŚNIOWYCH (stworzona przez psychiatrę Wilhelma Reicha), popularyzowana obecnie przez lekarza medycyny oraz terapeutę medycyny chińskiej Hamida Montakaba, w połączeniu z technikami medycyny chińskiej (głównie akupunktury). Głosi ona, iż pancerze mięśniowe to takie strefy ochronne wytwarzane przez ciało w reakcji obronnej na przeżytą agresję fizyczno-emocjonalną.
Opancerzenie segmentu barkowego
Wracając do bólu barków o podłożu somatycznym, niezwykle ciekawe w tej metodzie są przyczyny opancerzenia segmentu barkowego, do których należą:
- poczucie bycia oszukanym
- niesprawiedliwość
- wygórowane oczekiwania, których dana osoba nie jest w stanie „unieść”.
Objawy patologii obejmują:
- sztywność, napięcie, ból okolicy barków, ramion i szyi
- agorafobia
- unikanie brania na siebie odpowiedzialności
- trudności w okazywaniu emocji.
Strategia terapeutyczna
Polega na wnikliwej analizie palpacyjnej, czyli sprawdzaniu dotykiem o różnym nasileniu ucisku obszaru barków i ramion. Po czym wybraniu do wykonania zabiegu akupunktury punktów szczególnie wrażliwych na ucisk oraz włączeniu do pracy na kolejnych sesjach punktów na kanałach nadzwyczajnych.
- Oczywiście powyższe punkty miejscowe stanowią tzw. „recepturę akupunkturową” w połączeniu z innymi punktami dobranymi na podstawie przeprowadzonej uprzednio szczegółowo diagnostyki.
Warto wspomnieć, iż w przypadku leczenia traum, przewlekłego stresu oraz innych zaburzeń o podłożu emocjonalnym niezwykle istotna jest równoległa terapia psychologiczna.
Akupunktura czaszki
W powyższym przypadku używanym przeze mnie (z bardzo dobrym skutkiem) narzędziem jest akupunktura czaszki, często z użyciem elektrostymulacji.
Wykazuje ona także wysoką skuteczność w walce z:
BÓLEM NEUROPATYCZNYM
Neuralgia Barkowa
Ból neuropatyczny (nerwoból) nerwu barkowego to choroba obwodowego układu nerwowego, która powoduje osłabienie kończyny górnej. Mózg to taka centralna jednostka sterująca, a obwodowy układ nerwowy to sieć przewodów elektrycznych lub linii transmisji danych, łączących mózg i ciało (w tym mięśnie) oraz umożliwiających komunikację między nimi. Zaburzenia w tej komunikacji to uszkodzenia obwodowego układu nerwowego prowadzące do tzw. neuropatii obwodowej.
Przyczyny neuralgii barkowej
Do najczęstszych przyczyn należy ucisk w obszarze przebiegu danego nerwu. Może on dotyczyć korzeni nerwowych (odcinek szyjny kręgosłupa) lub splotów nerwowych (splot barkowy).
Z kolej przyczyn powstawaniu ucisku może być wiele np.
- stany zapalne tkanek i ropnie
- zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie
- zmiany hormonalne
- choroba nowotworowa
- urazy zewnętrzne.
Strategia terapeutyczna TCM
Podobnie jak w przypadku somatycznego bólu barku, tworzymy recepturę akupunkturową na podstawie badania palpacyjnego (miejscowego naciskania), palpacji wzdłuż meridianów, badania oceny ruchomości stawu barkowego i szczegółowego wywiadu z Pacjentem.
W przydatku neuralgii obwodowej stawu barkowego wykorzystuje się wiele metod terapeutycznych, w tym:
- punktów lokalnych Ashi w miejscach bólu
- punktów akupunkturowych dystalnych oraz przyległych
- akupunktury ucha
- moksybucji
- bańki chińskie
- akupunktury czaszki z użyciem elektrostymulacji.
Do terapii włączane są również zioła, których często głównym zadaniem jest rozpraszanie zastojów Krwi oraz poruszenie Qi, o ile wskazuje na to przeprowadzona diagnostyka.
Kluczem w efektywnym leczeniu bólu stawu barkowego zawsze pozostanie:
– prawidłowa diagnoza, medycyna chińska postrzega Pacjenta jako integralną całość. Dlatego też w tym przypadku będzie leczyć również zaburzone narządy wewnętrzne, czy też (w razie potrzeby) usuwać przetrwały patogen (wiatr, zimno, gorąco, wilgoć).
– prawidłowo dobrane wspomniane metody terapeutyczne.
Zarówno w przypadku bólu somatycznego, jaki i bólu obwodowego stawu barkowego medycyna chińska ma Pacjentom wiele do zaoferowania, pomaga efektywnie zmniejszać ból oraz wracać do zdrowia.